Mossad hackte verkeerscamera’s in Teheran om Khamenei te bespioneren


In het kort

  • Mossad hackte stiekem het netwerk van verkeerscamera’s in Teheran om de bewegingen van de hoogste leider van Iran te volgen.
  • Door livebeelden te analyseren en artificiële intelligentie te gebruiken, heeft de Mossad een gedetailleerd profiel van Khamenei’s veiligheidsapparaat opgesteld.
  • De operatie laat zien dat technologische inlichtingen steeds vaker worden ingezet en dat zelfs streng bewaakte regimes kwetsbaar blijken.

Al jaren volgt de Israëlische inlichtingendienst Mossad stiekem de bewegingen van de Iraanse opperbevelhebber Ali Khamenei door het enorme netwerk van verkeerscamera’s in Teheran te hacken. Het doel was om Khamenei en zijn naaste medewerkers nauwkeurig te observeren en hun dagelijkse routines, veiligheidsprotocollen en zelfs de parkeerplaatsen van hun persoonlijke voertuigen te documenteren. Dat meldt de Financial Times.

De rollen omdraaien bij surveillance

De operatie kreeg toegang tot bijna alle camera’s in de Iraanse hoofdstad. Een vertrouwelijk rapport, dat de Financial Times heeft ingezien, beschrijft de details nauwkeurig. Deze camera’s, die doorgaans door het regime worden gebruikt voor het surveilleren van zijn burgers en politieke tegenstanders, werden door de Mossad gebruikt om de bewegingen van Khamenei en zijn lijfwachten te volgen.

Een cruciaal uitkijkpunt

Een cruciale camerahoek met uitzicht op het politieke district van Teheran, waar het parlement, het ministerie van Defensie en het Beit-e Rahbari-complex van Khamenei zijn gevestigd, bleek van onschatbare waarde. Israëlische inlichtingenagenten konden de aankomst- en vertrektijden van Khamenei’s veiligheidsdienst observeren en zo het begeleidende personeel identificeren.

Livebeelden van deze camera’s werden doorgestuurd naar Tel Aviv en Israëlische bases in het zuiden. Door deze constante bewaking kon de Mossad een gedetailleerd profiel opstellen van Khamenei’s veiligheidsapparaat, inclusief adressen, schema’s en verantwoordelijkheden.

Het territorium van de vijand kennen

“We kenden Teheran net zo goed als Jeruzalem”, zei een Israëlische inlichtingenfunctionaris volgens de Financial Times. “En als je een plek net zo goed kent als de straat waar je bent opgegroeid, valt elk detail dat niet klopt je op.”

Menselijke en technologische inlichtingen combineren

De operatie, die deel uitmaakte van een langdurige inlichtingencampagne, maakte gebruik van artificiële intelligentie en algoritmen om enorme hoeveelheden gegevens over het Iraanse leiderschap te analyseren. Daarnaast had de CIA naar verluidt een menselijke bron die cruciale informatie leverde.

Toen Israël en de Verenigde Staten de locatie van Khamenei hadden bepaald, besloten ze in actie te komen. Israëlische eenheden schakelden strategisch verschillende zendmasten nabij zijn woning uit. Daardoor leek het alsof de telefoonlijnen bezet waren en kon zijn beveiliging geen waarschuwingen ontvangen.

De informatie van de Financial Times laten zien hoe moderne spionage, digitale surveillance en artificiële intelligentie samenkomen in hedendaagse oorlogsvoering, en laten zien dat zelfs streng bewaakte regimes kwetsbaar zijn.

Schrijf je hieronder in voor onze GRATIS nieuwsbrief

Meer
Lees meer...