De toekomstige Duitse coalitieregering zet een grote stap op vlak van defensie-uitgaven en infrastructuurinvesteringen. Het ambitieuze plan vereist een aanzienlijke verhoging van de uitgaven en een versoepeling van de strikte Duitse schuldremregels. Dit alles komt er in een context van toenemende geopolitieke onzekerheid en economische uitdagingen.
Om Duitsland klaar te stomen voor de toekomst, wil de regering een uitzonderlijke verhoging van de defensiebudgetten goedgekeurd krijgen. Dit omvat niet alleen meer investeringen in het leger, maar ook extra steun aan Oekraïne. Om dit te realiseren, moet de Bondsdag een tweederdemeerderheid behalen, aangezien de Duitse wetgeving nieuwe leningen momenteel beperkt tot 0,35 procent van het bbp.
De centrumrechtse CDU/CSU van Friedrich Merz, de centrumlinkse SPD en de Groenen bundelen de krachten om deze wetgeving door te drukken. Het doel is om defensie- en veiligheidsuitgaven vrij te stellen van de strenge schuldbeperkingen, waardoor uitgaven boven de 1 procent van het bbp mogelijk worden.
Grootschalige investeringen in infrastructuur
Naast defensie wil Duitsland ook fors investeren in infrastructuur. Een speciaal fonds van 500 miljard euro, gefinancierd door leningen, moet het land in twaalf jaar tijd moderniseren. De Groenen hebben onderhandeld dat minstens 100 miljard euro uit dit fonds naar klimaatgerelateerde projecten gaat, zoals duurzame energie en milieuvriendelijke transportopties.
Voor CDU-leider Merz betekent dit een strategische ommekeer. Zijn partij was lang tegen extra leningen, maar de recente geopolitieke ontwikkelingen en de dringende noodzaak om het leger te versterken, hebben die houding veranderd.
Amerikaanse steun onder druk
De Duitse herziening van de defensie-uitgaven komt er ook door twijfels over de langetermijnbetrokkenheid van de Verenigde Staten bij de Europese veiligheid. Sinds de Russische invasie van Oekraïne is de afhankelijkheid van Amerikaanse militaire steun een belangrijk discussiepunt geworden in Berlijn.
Merz benadrukte dat Duitsland “alles moet doen wat nodig is” om zijn defensiecapaciteit te versterken. Volgens hem vereisen de verslechterende economische vooruitzichten en de groeiende veiligheidsdreigingen snelle en doortastende actie. De stemming in het parlement wordt spannend, maar insiders verwachten dat het voorstel uiteindelijk zal worden goedgekeurd.