Open Vld kreunt onder een historische verkiezingsnederlaag en kelderende peilingen. Toch is partijvoorzitster Eva De Bleeker niet van plan om de handdoek in de ring te gooien. Integendeel: ze bevestigt dat ze blijft tot 2028, ondanks toenemende druk van binnen en buiten de partij.
De liberale partij haalde op 9 juni amper 7,7 procent van de stemmen. Daarmee boekte ze haar slechtste resultaat ooit. Veel waarnemers beschouwden dat als het dieptepunt, maar volgens de jongste Grote Peiling is er nog verder verval: Open Vld zakt daarin tot 6 procent. De interne frustratie groeit, en ook de toekomst van De Bleeker als voorzitster staat ter discussie.
In een reactie op de toenemende kritiek laat Eva De Bleeker weten dat ze niet van plan is op te stappen. “Ik blijf tot 2028. Dat is altijd het plan geweest”, klinkt het. Ze verwijst daarbij naar het partijcongres dat gepland staat voor september. Wat daar precies op tafel zal liggen, blijft voorlopig vaag. Binnen de partij gaan stemmen op dat het congres cruciaal wordt voor de hertekening van de liberale koers.
Bouchez als schaduw boven VLD
Alsof de interne crisis nog niet volstaat, duikt ook het spook van Georges-Louis Bouchez opnieuw op. De MR-voorzitter flirt al langer met het idee van een Vlaamse tak van zijn Franstalige partij. Zijn “Vlaamse MR” klinkt steeds minder als een grap en steeds meer als een concreet plan. Een verdere versnippering van het liberale landschap zou de positie van Open Vld alleen maar moeilijker maken.