In het kort
- Italiaanse kiezers hebben een voorgestelde justitiële hervorming afgewezen die gericht was op het herstructureren van het rechtssysteem van het land.
- Critici hebben met succes aangevoerd dat de hervorming de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in gevaar zou brengen.
- De Italiaanse premier Meloni gaat door met regeren, ondanks de nederlaag bij het referendum.
De Italiaanse premier Giorgia Meloni erkende op X de nederlaag in het referendum over de justitiële hervorming en verklaarde dat haar regering het besluit van het Italiaanse volk respecteert. Ondanks de nederlaag gaf ze aan vastberaden te zijn om door te gaan met regeren in het belang van het land. Voorlopige resultaten wezen erop dat ongeveer 55 procent van de kiezers tegen de voorgestelde veranderingen in het Italiaanse rechtssysteem was, terwijl 45 procent voor stemde. De opkomst telde 59 procent.
Verzet tegen hervorming
De hervorming had tot doel het verenigde Italiaanse rechtssysteem te herstructureren door aparte loopbaantrajecten voor rechters en openbare aanklagers te creëren. Ook zou het de Hoge Raad voor de Magistratuur in twee afzonderlijke organen opdelen en zou er een nieuwe tuchtrechtbank zijn gekomen. Critici voerden aan dat deze veranderingen de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht zouden ondermijnen en de regering ongepaste invloed op de magistratuur zouden geven.
Meloni verdedigde de hervorming en beweerde dat deze bedoeld was om de efficiëntie en effectiviteit van het Italiaanse rechtssysteem te verbeteren. Het voorstel van haar coalitie haalde echter niet de vereiste meerderheid in het parlement, waardoor er een landelijk referendum moest komen.
Politieke reacties
Na de uitslag van het referendum kwamen er reacties van verschillende politici. Galeazzo Bignami, leider van Meloni’s partij Fratelli d’Italia, sprak zijn teleurstelling uit, maar zei dat de hervorming een gezamenlijke inspanning was van de centrumrechtse coalitie. Nicola Fratoianni, medeoprichter van de Alliantie Groen Links, vierde de nederlaag van de hervorming.
Matteo Renzi, leider van Italia Viva en voormalig premier, drong er bij de regering op aan om naar de stem van het volk te luisteren. Cesare Parodi, voorzitter van de Nationale Vereniging van Magistraten, kondigde op dezelfde dag als de uitslag van het referendum zijn ontslag aan, onder verwijzing naar persoonlijke redenen.
