Op deze dagen willen spoorvakbonden ACOD Spoor en ACV-Transcom staken in april

Op deze dagen willen spoorvakbonden ACOD Spoor en ACV-Transcom staken in april
NICOLAS MAETERLINCK/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Zoals eerder aangekondigd, komen er ook in april meerdere stakingsdagen van de grote spoorvakbonden ACOD Spoor en ACV-Transcom. Zij zullen actievoeren op 8, 15, 22 en 29 april, telkens op dinsdag.

Tussen verschillende stakingen van de kleinere vakbonden door, kondigden de grote spoorvakbonden ACOD Spoor en ACV Transcom eind februari aan dat ook zij nog tot de zomer regelmatig actie zullen voeren. De eerste spoorstaking van deze twee vakbonden ging door op 17 maart. Ook op 31 maart, een nationale actiedag, zullen zij het werk neerleggen, waardoor een grote hinder wordt verwacht op het spoor.

Vier stakingsdagen in april

Nu hebben ACV Transcom en ACOD Spoor aangekondigd wanneer ze in april gaan staken. Het gaat om de dinsdagen 8, 15, 22 en 29 april. Dat vernam persagentschap België van de socialistische vakbond.

Bij elk van deze actiedagen zal de focus op een ander deel van België liggen. Op 8 april gaat het om het noordwesten en zuidoosten van België. Eén week later ligt de focus op het centrum, waarna op 22 april het noordoosten en zuidwesten aan de beurt is. Op 29 april volgt vervolgens een algemene stakingsdag. Ook personeel buiten de specifieke regio’s mogen zich bij de stakingen aansluiten. Door het nauw aangesloten spoorwegennet in ons land wordt er sowieso overal hinder verwacht op die dagen.

Waarom staken de spoorvakbonden?

De onrust bij het spoorpersoneel draait rond de plannen van de nieuwe federale regering om de pensioenleeftijd op te trekken. Momenteel kunnen treinbestuurders en treinbegeleiders met pensioen op 55-jarige leeftijd. De regering wil die leeftijd verhogen naar 67 jaar, conform de wettelijke pensioenleeftijd in andere sectoren. De hervorming zou stapsgewijs ingevoerd worden vanaf 2027, met een overgangsregeling voor werknemers die bijna met pensioen gaan. Daarnaast zou de hervorming leiden tot een lager pensioen voor het spoorpersoneel.

Recent vond er een overleg plaats met de vakbonden en minister van Pensioenen Jan Jambon (N-VA). Daaruit bleek dat er ruimte was voor een compromis over de overgangsmaatregelen, maar dat het einddoel uit het regeerakkoord sowieso overeind blijft.

Meer
23 uur geledendoor Redactie
Gisteren om 15 uurdoor Redactie
Gisteren om 9 uurdoor Redactie
Lees meer...
02:00