YouTuber Jamilla Baidou is bezig met een opvallend experiment. Ze is op dit moment namelijk al 103 dagen lang onafgebroken haar leven aan het livestreamen. Voor elke euro die ze krijgt, blijft ze één minuut langer live. Het is een simpel concept maar er komt steeds meer kritiek op.
De Vlaamse YouTuber Jamilla Baidou zat enkele maanden geleden in geldnood nadat ze al haar geld verspeelde door te gokken. Maar ze had daarvoor een oplossing gevonden: een “Donathon”. Dat is een livestream waarbij ze donaties verzamelt van haar kijkers. Voor elke euro die ze krijgt, blijft ze een minuut live.
Donathon
Op dit moment duurt de “Donathon” meer dan 103 dagen. Jamilla is al die tijd dus al onafgebroken live. Wanneer ze slaapt, worden er beelden van de bewakingscamera’s in haar tuin gedeeld, maar de stream blijft dus verdergaan.
Veel kijkers geven kleine bedragen om de livestream wat langer te laten duren, maar sommigen doneren grote bedragen. Zo staat er op het scherm te lezen dat de hoogste donatie komt van Zoe_b, die 1.600 euro doneerde, goed voor meer dan een volledige dag livestreamen. Het is al enkele keren spannend geweest in de livestream, waarbij de aftelklok bijna op nul kwam te staan, maar altijd kwam er “toevallig” op het laatste nippertje toch nog een donatie. Veel mensen vermoeden hierdoor dat Jamilla vrienden of familie inschakelt die de livestream kunnen “redden” indien nodig.
Het doel van Jamilla is om een volledig jaar live te gaan, daarvoor heeft ze nu dus nog 262 dagen te gaan. Als dit haar lukt, zal Jamilla in totaal 525.600 euro verdiend hebben. Daarmee zal ze dan naar eigen zeggen een huis kunnen kopen, wat haar grote droom is.
Belastingen
In een video die collega-YouTuber Acid maakte over de Donathon van Jamilla Baidou stelde hij zich luidop vragen over dat bedrag. Jamilla denkt namelijk dat al het geld dat ze ontvangt giften zijn, waarop ze dus geen belastingen moet betalen. Maar omdat ze iets in ruil geeft – namelijk extra uitzendminuten – gaat het niet zomaar om giften en zal ze dus wél belastingen moeten betalen op het bedrag dat ze inzamelt. Daardoor zal ze dus een pak minder overhouden van het bedrag.
Maar Acid is niet de enige die kritiek heeft op wat Jamilla doet. Heel wat andere YouTubers, maar ook streamers op Twitch en mensen op TikTok hebben hun mening al gegeven over de Donathon. Op enkele van hen heeft Jamilla in de stream al geantwoord, waarbij ze ook oproept aan haar kijkende fans om haatberichten naar deze mensen te sturen.
