Meer gevallen van radicalisering en terrorisme in België

Het aantal gevallen van gewelddadige radicalisering in België is de afgelopen jaren fors gestegen. Nieuwe cijfers tonen een toename van 68 procent, van 28 geregistreerde feiten in 2019 naar 47 in 2023. Ook het aantal terreurgerelateerde misdrijven is bijna verdubbeld: van zo’n 50 gevallen in 2021 en 2022 naar meer dan 90 in 2024.

Volgens N-VA-Kamerlid Sophie De Wit bewijzen de cijfers dat België nog steeds op de radar staat van extremistische netwerken. Ze verwijst daarbij naar de verijdelde aanslag op premier Bart De Wever eerder dit jaar. De Wit pleit voor een strengere aanpak van radicalisering en terrorisme. “We moeten illegaal verblijvende geradicaliseerde personen repatriëren en het verheerlijken van terreur strafbaar maken,” zegt ze.

Jongeren en niet-Belgen opvallend vertegenwoordigd

Uit de data blijkt dat een groot deel van de verdachten jong is. In 2024 waren 27 van de 56 verdachten in terrorismedossiers minderjarig. Ook blijkt dat meer dan de helft van de verdachten in 2023 geen Belgische nationaliteit had. Voor N-VA toont dat volgens De Wit de nauwe link tussen migratie en veiligheid aan.

N-VA verwijst ook naar een wetsvoorstel van Kamerlid Jeroen Bergers. Dat zou ervoor zorgen dat personen met een dubbele nationaliteit die veroordeeld worden voor terrorisme hun Belgisch staatsburgerschap en verblijfsrecht verliezen. “Wie onze waarden afwijst en zich buiten de rechtsstaat plaatst, hoort hier niet thuis”, aldus Bergers.

Meer
Lees meer...