De Europese regel die passagiers verbiedt om meer dan 100 milliliter vloeistof mee te nemen in hun handbagage, wordt stapsgewijs afgeschaft. Sommige luchthavens maken al gebruik van geavanceerde scanners die grotere hoeveelheden toestaan, maar andere lopen achterop. Daardoor blijft het voor reizigers voorlopig opletten geblazen.
Dankzij de invoering van nieuwe beveiligingstechnologie mogen reizigers op sommige Europese luchthavens voortaan vloeistoffen meenemen tot twee liter in hun handbagage. Daaronder vallen onder andere wijn, olijfolie en parfum. Grote luchthavens zoals die van Berlijn, Rome, Amsterdam en Milaan passen de nieuwe richtlijnen al toe.
Deze versoepeling is mogelijk door de installatie van geavanceerde CT-scanners, die handbagage veel nauwkeuriger kunnen analyseren dan de huidige technologie.
Europese Commissie stelde invoering uit
Hoewel de aanpassing oorspronkelijk al deze zomer zou worden doorgevoerd, zorgde een beslissing van de Europese Commissie voor uitstel. Niet alle luchthavens zijn immers klaar om de overstap te maken.
Zo zou Heathrow in Londen naar schatting 1,04 miljard pond (1,20 miljard euro) moeten investeren om de nodige apparatuur te installeren. In België is de situatie gemengd: luchthaven Charleroi plant de invoering pas tegen eind 2027, bij een uitbreiding van de terminal. De luchthaven van Zaventem heeft voorlopig geen concrete plannen.
Niet verplicht, dus verwarring dreigt
Elke luchthaven beslist zelf of ze de nieuwe technologie invoert. Daardoor is het perfect mogelijk dat je vertrekt van een luchthaven waar grotere hoeveelheden vloeistof zijn toegestaan, maar terugvliegt naar een luchthaven waar de oude beperking van 100 ml nog geldt. In dat geval gelden de oude regels weer voor je handbagage op de terugvlucht.
