Steeds meer veroordeelde chauffeurs in Vlaanderen moeten gedragstraining volgen

Steeds meer veroordeelde chauffeurs in Vlaanderen moeten gedragstraining volgen
Verkeersboete – (Photo by Sven Hoppe/picture alliance via Getty Images)

In het kort

  • Het aantal trainingsprogramma’s voor rijgedrag is gestegen van 881 in 2020 naar 1.990 in 2024.
  • Uit onderzoek blijkt dat het recidivepercentage na het volgen van een training 41 procent lager ligt dan bij mensen die alleen een boete krijgen.
  • De provincie Limburg noteert het hoogste aantal gevallen in 2024 met 343 personen die een opleiding volgen.

De laatste jaren is het aantal rijgedragstrainingen dat wordt opgelegd als gevolg van verkeersovertredingen met alcohol, drugs en agressief rijgedrag enorm toegenomen. Vlaams minister van Justitie Zuhal Demir onthult deze opzienbarende stijging in cijfers over de afgelopen vier jaar.

Terwijl er in 2020 881 van dergelijke trainingsprogramma’s werden gegeven, was dit aantal in 2024 gestegen tot 1.990, een meer dan verdubbeling. Deze opwaartse trend wordt weerspiegeld in de groeiende beschikbaarheid van opleidingsmogelijkheden. In 2020 waren er 89 verschillende programma’s; in 2024 was dat aantal gegroeid tot 181.

Effectiviteit en onderzoek

Minister Demir benadrukt de effectiviteit van deze programma’s: “Een boete doet financieel pijn en beïnvloedt tijdelijk je gedrag. Je zou het in de toekomst kunnen vermijden, maar een gedragstraining gaat verder. Het vraagt tijd en inspanning, waardoor je de ernst van je daden en de mogelijke gevolgen voor anderen onder ogen ziet. Dit laat een blijvende indruk achter.” Onderzoek ondersteunt haar visie en geeft aan dat het recidivepercentage na het volgen van een training 41 procent lager ligt dan bij mensen die alleen een boete krijgen. Dit vertaalt zich in minder slachtoffers op onze wegen, wat in lijn is met de kernprincipes van rechtvaardigheid.

Verdeling van programma’s over provincies

De verdeling van deze programma’s over de provincies laat interessante patronen zien. Ondanks de relatief lage bevolkingsdichtheid registreerde de provincie Limburg 343 gevallen in 2024, meer dan de 186 gevallen in het dichterbevolkte Oost-Vlaanderen. In Vlaams-Brabant werden in 2024 695 personen getraind, gevolgd door Antwerpen met 400 en West-Vlaanderen met 366 gevallen.

In alle provincies is de afgelopen vier jaar een aanzienlijke stijging te zien. Limburg kende een bijna verdrievoudiging, van 122 naar 343 gevallen. Antwerpen zag ook een opmerkelijke stijging, van 322 naar 400 gevallen, terwijl Vlaams-Brabant een stijging kende van 189 naar 695 gevallen. Deze programma’s worden gecoördineerd door het Agentschap Justitie en Handhaving (AJH) en ter plaatse uitgevoerd door het verkeersinstituut Vias.

Meer
13 min geledendoor Redactie
Lees meer...
02:00