In het kort
- Rafael Oliveira wordt de eerste externe CEO in de geschiedenis van Heineken.
- Deze doorgewinterde leider brengt diverse internationale ervaring mee van JDE Peet’s en Goldman Sachs.
- Het nieuwe management moet nu de dalende omzet ombuigen en een grootschalige inkrimping van het personeelsbestand aanpakken.
Heineken heeft Rafael Oliveira gekozen om het bedrijf te leiden als nieuwe CEO. Deze benoeming betekent een historische verandering voor de brouwerij, want Oliveira is de eerste externe kandidaat die ooit deze topfunctie bekleedt. Dat meldt ANP.
Hij neemt het stokje over van Dolf van den Brink, die in januari zijn vertrek aankondigde en op 31 mei officieel aftrad, hoewel hij de komende acht maanden nog beschikbaar blijft als adviseur.
Bewezen staat van dienst op de wereldmarkt
Oliveira brengt een gevarieerde internationale achtergrond mee naar deze functie. Tot voor kort stond hij aan het hoofd van JDE Peet’s, de wereldwijde koffie- en theegigant die verantwoordelijk is voor merken als Pickwick en Douwe Egberts. Tijdens zijn ambtstermijn daar gaf hij leiding aan 20.000 medewerkers en was hij verantwoordelijk voor een omzet van in totaal 9,9 miljard euro, waarbij hij onder meer een sleutelrol speelde bij de overname van het bedrijf door Keurig Dr Pepper.
Zijn professionele loopbaan omvat ook tien jaar in leidinggevende functies bij Kraft Heinz en tien jaar bij Goldman Sachs in Hongkong en het Verenigd Koninkrijk, na zijn vroege carrière in het bankwezen in Brazilië.
Leiderschap opschalen voor een wereldwijde gigant
De overstap naar Heineken betekent een flinke schaalvergroting, aangezien de brouwerij zo’n 87.000 mensen in dienst heeft en meer dan 30 miljard euro aan jaarlijkse omzet genereert. Charlene de Carvalho-Heineken sprak haar vertrouwen uit in deze stap en zei dat Oliveira’s bewezen leiderschapskwaliteiten hem de ideale keuze maken om de organisatie te leiden.
Oliveira zei op zijn beurt dat hij enthousiast is om bij het bedrijf aan de slag te gaan en dat hij de groei wil versnellen, met respect voor de gevestigde traditie.
Omgaan met economische tegenwind
Oliveira zal naar verwachting op 1 oktober officieel aan de slag gaan, in afwachting van goedkeuring door de aandeelhouders tijdens een buitengewone vergadering. Hij neemt een bedrijf over dat met flinke tegenwind te maken heeft; onder leiding van Van den Brink had Heineken te kampen met dalende verkopen en een wisselvallig economisch klimaat.
Om deze uitdagingen het hoofd te bieden en de kosten te verlagen, heeft de brouwerij onlangs een herstructureringsplan aangekondigd waarbij de komende twee jaar tussen de 5.000 en 6.000 banen worden geschrapt.
