Nieuwe pakjestaks van 2 euro op online bestellingen van buiten de EU vanaf 2026: Dit moet je weten

Vanaf 2026 wordt online shoppen buiten de Europese Unie duurder. De federale regering voert dan een vaste invoertaks van 2 euro in op elk pakketje dat van buiten de EU naar België wordt verstuurd. De maatregel moet de douane ontlasten en eerlijke concurrentie met Belgische handelaars herstellen.

Goedkope webshops uit onder meer China hebben de voorbije jaren een explosie aan kleine pakketjes veroorzaakt. Die toestroom maakt het voor de douane bijna onmogelijk om elk pakje voldoende te controleren. De regering wil met de forfaitaire heffing de kosten van die controles deels compenseren. De taks maakt deel uit van het begrotingsakkoord dat maandag werd bereikt.

Einde aan de vrijstelling onder 150 euro

Vandaag zijn pakketjes onder de 150 euro vrijgesteld van invoerrechten. Dat zorgt ervoor dat er dagelijks tienduizenden zendingen binnenstromen zonder extra kosten, terwijl de douanediensten wel zwaar worden belast. Met de nieuwe taks komt daar verandering in.

De maatregel sluit aan bij plannen van de Europese Commissie om de vrijstelling op te heffen. Belgische consumenten zullen echter niet dubbel moeten betalen: de nationale taks dient als tijdelijke oplossing tot de Europese regels definitief worden ingevoerd.

Welke webshops vallen onder de taks?

De heffing geldt voor alle online winkels die goederen naar België versturen vanuit landen buiten de EU. In de praktijk gaat het vooral om populaire platforms zoals AliExpress, Shein, Temu en Wish. Ook Amerikaanse giganten zoals Amazon (voor niet-EU-zendingen), eBay en Apple vallen onder de regeling.

Door de Brexit is ook het Verenigd Koninkrijk sinds 2021 een niet-EU-land. Bestellingen bij Britse webshops zoals ASOS zullen dus eveneens onderworpen worden aan de 2 euro extra kost die bij levering moet worden betaald.

Startdatum nog niet volledig zeker

De regering mikt op een invoering op 1 januari 2026. Toch sluit de bevoegde minister niet uit dat de taks iets later van kracht wordt, afhankelijk van de praktische uitwerking van het systeem. Het is ook nog niet helemaal duidelijk hoe de taks precies betaald zal moeten worden.

Meer
Lees meer...