In het kort
- Demonstranten botsten met de politie bij een synagoge in Manhattan, terwijl ze slogans tegen het bestaan van Israël scandeerden tijdens een evenement ter promotie van Israëlisch onroerend goed.
- De demonstratie, georganiseerd door een anti-Israëlgroep, wakkerde het debat weer aan over antisemitisme en vrijheid van meningsuiting bij protesten gericht tegen joodse instellingen.
- Nieuwe wetgeving is bedoeld om religieuze locaties te beschermen tegen verstoringen door bufferzones toe te staan tijdens demonstraties.
Een grote groep demonstranten verzamelde zich dinsdagavond bij een historische synagoge in Manhattan om te demonstreren tegen Israël. De demonstranten, van wie velen een keffiyeh droegen en met Palestijnse vlaggen zwaaiden, scandeerden slogans als “Israël hoort niet te bestaan” en “Palestina zal nooit sterven”. Ze kwamen in conflict met politieagenten die probeerden de orde te handhaven en de demonstranten weg te houden van de synagoge. Dat meldt de New York Post.
De demonstratie vond plaats tijdens een evenement ter promotie van onroerend goed in Israël en de Westelijke Jordaanoever. De synagoge werd beschermd door politiebarricades, maar videobeelden lieten zien hoe demonstranten tegen de barrières duwden en de confrontatie aangingen met agenten. Eén agent liep tijdens de confrontatie een beenblessure op en moest naar het ziekenhuis.
Zionistische groep veroordeelt protest
De organisatoren van de zionistische groep Herut New York City hadden kritiek op de demonstranten, noemden ze “gehersenspoelde dwazen” en beschuldigden ze van antisemitisme. Ze stelden dat Israël het rechtmatige thuisland van het Joodse volk is en dat het protest voortkwam uit antizionisme.
Pal‑Awda NY/NJ, een anti‑Israëlactivistengroep die eerder bij dezelfde synagoge protesteerde, leidde de demonstratie. Deze groep heeft een geschiedenis van het gebruik van opruiende taal tegen Israël op sociale media en vierde zelfs de tweede verjaardag van de aanval van Hamas op Israël.
Nieuwe wetgeving moet religieuze instellingen beschermen
Als reactie op eerdere protesten tegen joodse instellingen heeft Julie Menin, voorzitter van de gemeenteraad van New York, wetgeving ingediend die de NYPD toestaat om tijdens protesten bufferzones in te stellen rond synagogen en andere gebedshuizen. Het wetsvoorstel stuitte op verzet van sommige raadsleden, maar werd uiteindelijk aangenomen met een meerderheid die een veto kon weerstaan. Burgemeester Zohran Mamdani, een uitgesproken criticus van Israël, heeft nog geen commentaar gegeven op het laatste protest.
Na de demonstratie bij de synagoge trokken de demonstranten naar Hunter College, waar ze hun anti‑Israël‑leuzen bleven scanderen en borden omhooghielden die de Israëlische bezetting veroordeelden. De politie rapporteerde dat iemand vanuit een gebouw langs de route water naar agenten gooide, maar agenten hielden niemand aan.
