Vrouw in Australië verdacht van banden met terroristische organisatie


In het kort

  • De Australische autoriteiten klagen een vrouw aan voor het aansluiten bij een terroristische organisatie in Syrië.
  • De politie blijft alle volwassen vrouwen onderzoeken die uit Syrische kampen zijn gerepatrieerd.

De Australische autoriteiten hebben een 34-jarige vrouw opgepakt. Ze wordt beschuldigd van het aansluiten bij een terroristische organisatie. Ook van het reizen naar een conflictgebied. Volgens de politie reisde ze tussen 2013 en 2014 naar Syrië. Ze deed dat samen met een man. Die zit nu naar verluidt vast in het Midden-Oosten. Koerdische troepen arresteerden haar in 2019. Daarna hielden ze haar vast in het vluchtelingenkamp al-Hawl. In september keerde ze terug naar Australië. Als ze schuldig wordt bevonden, kan ze voor elk misdrijf tot tien jaar gevangenisstraf krijgen. Dat meldt AFP.

Australië haalt mensen terug uit Syrische kampen

Recent kwamen verschillende mensen aan in Melbourne, waaronder een moeder en dochter die de autoriteiten bij aankomst vasthielden. De aanklagers beschuldigen hen ervan een andere vrouw tot slavernij te hebben gedwongen terwijl ze sinds 2014 IS in Syrië zouden hebben gesteund. Ook in Sydney arresteerden de autoriteiten een vrouw na haar aankomst; zij werd aangeklaagd voor het betreden van een verboden zone en voor banden met een terroristische organisatie.

Deze week keerden nog meer mensen terug: in totaal dertien personen, vier vrouwen en negen kinderen, uit Syrië. De Australische federale politie bevestigde dat er nog geen aanklachten zijn tegen deze groep, maar adjunct-commissaris Hilda Sirec benadrukte dat het ontbreken van onmiddellijke arrestaties niet betekent dat het onderzoek is afgerond. Volgens haar onderzoeken de autoriteiten nog steeds alle volwassen vrouwen die terugkeren uit Syrische kampen.

Discussie over terugkeer van IS-bruiden

De terugkeer van deze mensen, vaak “IS-bruiden” genoemd, zorgt in het land voor veel discussie. In maart pleitte de Mensenrechtencommissie ervoor dat de regering de terugkeer van mensen die nog in het buitenland zitten zou helpen organiseren. Critici vinden juist dat wie het land heeft verlaten om zich bij een terroristische organisatie aan te sluiten, de gevolgen van die keuze moet dragen.

Huidige situatie volgt op val van Islamitische Staat

De huidige situatie is ook een gevolg van de val van Islamitische Staat. De terreurgroep, die ooit grote delen van Irak en Syrië beheerste, verloor in 2019 haar territorium. Dat gebeurde na een grootschalige militaire campagne van Koerdische strijdkrachten, gesteund door een internationale coalitie onder leiding van de Verenigde Staten. Sindsdien zitten veel voormalige IS-leden en hun families vast in kampen in Syrië. De vraag hoe landen met hun terugkeer moeten omgaan, blijft sindsdien een gevoelig en actueel politiek debat.

Schrijf je hieronder in voor onze GRATIS nieuwsbrief

Voeg newsmonekey.be toe als preferred source op Google
Meer
Lees meer...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx/1.14.1