NAVO-topman Mark Rutte bezoekt Witte Huis voor overleg met Trump


In het kort

  • Secretaris-generaal Mark Rutte wil de spanningen met president Trump oplossen vóór de NAVO-top in juli.
  • Amerika bekijkt zijn troepeninzet in Europa vanwege frustraties over de bijdragen van bondgenoten.
  • Diplomatieke afstemming blijft cruciaal om een blijvende breuk binnen het bondgenootschap te voorkomen.

Ter voorbereiding op de komende NAVO-top in Ankara in juli reist secretaris-generaal Mark Rutte aanstaande woensdag naar het Witte Huis. Dat meldt TVP World.

Zijn doel is om de wrijving met Amerikaanse president Donald Trump te verminderen, met name wat betreft het aanhoudende conflict met Iran en de mogelijke terugtrekking van Amerikaanse militairen uit Europa.

Trumps scepsis en regionale conflicten

De spanningen zijn opgelopen omdat president Trump, een hardnekkige scepticus ten aanzien van het bondgenootschap, de NAVO als ineffectief beschouwt.

Hij heeft zijn frustratie geuit over het gebrek aan steun van de lidstaten tijdens conflicten in het Midden-Oosten, vooral na een aanval van de VS en Israël op Iran op 28 februari waarbij de Straat van Hormuz werd geblokkeerd, een cruciale doorgang voor olietransport.

Amerikaanse militaire aanwezigheid onder de loep

Deze sfeer van onenigheid werd vorige week nog eens extra benadrukt toen minister van Defensie Pete Hegseth de bondgenoten bekritiseerde omdat ze niet hun eerlijke deel bijdroegen. Hegseth maakte bekend dat de VS een halfjaarlijkse evaluatie uitvoert van hun troepenaanwezigheid in Europa, wat kan leiden tot een afname van het aantal manschappen.

Bovendien hebben de VS de militaire middelen die ze tijdens noodsituaties aan het bondgenootschap leveren al beperkt, waardoor andere lidstaten gedwongen worden manieren te vinden om de ontstane tekorten op te vangen.

Rutte’s diplomatieke evenwichtsoefening

Sinds Trump in november 2024 aantrad, richtte Rutte zich sterk op het temperen van de agressie van de president jegens de NAVO.

Hij probeerde te voorkomen dat provocerende acties zoals Trumps interesse in de aankoop van Groenland zouden uitmonden in een blijvende diplomatieke breuk.

Zorgen voor een productieve top

Volgens Stephen Wertheim, senior fellow bij het Carnegie Endowment for International Peace, is het doel van de besprekingen van woensdag waarschijnlijk om de standpunten van de twee leiders op één lijn te brengen.

Zo’n afstemming wordt gezien als essentieel om ervoor te zorgen dat de top in juli productief wordt in plaats van een complete mislukking.

Schrijf je hieronder in voor onze GRATIS nieuwsbrief

Voeg newsmonekey.be toe als preferred source op Google
Meer
Lees meer...