In het kort
- Donald Trump garandeert dat Benjamin Netanyahu tijdens zijn bezoeken aan de VS niet zal worden vastgehouden.
- Burgemeester Zohran Mamdani pleit voor de arrestatie van Netanyahu op basis van de arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) wegens oorlogsmisdaden.
- Er zijn nog steeds juridische hindernissen, omdat noch Israƫl, noch de VS de bevoegdheid van het ICC erkennen.
Donald Trump heeft gezegd dat de Israƫlische premier Benjamin Netanyahu tijdens elk bezoek aan de Verenigde Staten veilig is voor aanhouding, dat meldt Reuters. Deze verklaring kwam via een bericht op sociale media, waarin Trump nadrukkelijk zei dat Netanyahu op geen enkele manier zou worden aangehouden zolang hij op Amerikaans grondgebied is. Hoewel Trump de burgemeester van New York, Zohran Mamdani, niet expliciet noemde in zijn bericht, gebruikte hij het platform om de bijdragen van Israƫl tijdens het conflict met Iran te prijzen.
Mamdaniās oproepen tot arrestatie
De spanningen lopen op door de uitspraken van burgemeester Mamdani over een mogelijke arrestatie van de Israƫlische premier. In een podcast van The New York Times noemde hij Netanyahu een oorlogsmisdadiger en zei hij dat hij in Den Haag thuishoort. Daarbij verwees hij naar het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof (ICC) in 2024 uitvaardigde wegens vermeende oorlogsmisdaden in Gaza. Mamdani, die in januari aantrad, beloofde tijdens zijn verkiezingscampagne zelfs de lokale politie in te zetten om Netanyahu te laten arresteren als die New York zou bezoeken.
Reactie van Israƫlische regering
In reactie hierop deed de IsraĆ«lische regering het ICC af als een ‘schijnproces’ en bestempelde het arrestatiebevel als frauduleus. In een verklaring op X beschuldigden IsraĆ«lische functionarissen Mamdani ervan het publiek af te willen leiden van zijn eigen mislukkingen door de leider van de enige democratie in het Midden-Oosten aan te vallen.
Juridische hindernissen en politieke context
De zaak wordt extra ingewikkeld doordat zowel Israƫl als de Verenigde Staten geen lid zijn van het Internationaal Strafhof (ICC), dat in 2002 werd opgericht om genocide en misdaden tegen de menselijkheid te vervolgen. Opvallend genoeg hadden Mamdani en Trump afgelopen november een verrassend hartelijke ontmoeting in het Witte Huis, ondanks hun eerdere wederzijdse kritiek. De discussie laait opnieuw op nu Netanyahu zich, zoals elk jaar, voorbereidt op zijn bezoek aan New York voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in september.
