In het kort
- Canal+ heeft vanaf het seizoen 2027-2028 de exclusieve uitzendrechten voor wedstrijden van de Champions League, Europa League en Conference League in België binnengehaald.
- Deze deal betekent de terugkeer van Canal+ naar België na een afwezigheid van 25 jaar en zou de manier waarop kijkers toegang krijgen tot Europees voetbal wel eens kunnen veranderen.
Canal+, een Frans streamingplatform, heeft vanaf het seizoen 2027-2028 de exclusieve uitzendrechten voor de Champions League, Europa League en Conference League in België binnengehaald. Dat gebeurde na een competitieve biedingsprocedure van UC3, een dochteronderneming van de UEFA die in handen is van Europese voetbalclubs.
Canal+ keert na 25 jaar terug in België
De deal betekent de terugkeer van Canal+ op de Belgische markt na een onderbreking van 25 jaar, sinds het in 1992 voor het eerst live-uitzendingen van wedstrijden uit de Belgische Eerste Klasse verzorgde. Vandaag biedt Canal+ in België onder meer digitale zenders aan zoals TV Vlaanderen en Télésat. Het is wel nog onzeker of wedstrijden met Belgische clubs ook op traditionele zenders te zien zullen blijven. Als Canal+ ervoor kiest om alles exclusief via zijn app te streamen, kan dat een grote verandering betekenen in hoe kijkers Europees voetbal volgen.
Dat roept ook vragen op over de toegankelijkheid voor kijkers die gewend zijn om via klassieke televisie te kijken. Een Vlaams mediadecreet uit 2004 bepaalt namelijk dat grote sportevenementen, zoals Champions League-wedstrijden met Belgische ploegen, breed toegankelijk moeten zijn voor het publiek. In de praktijk betekent dat meestal dat de rechtenhouder sublicenties moet aanbieden aan traditionele omroepen.
Minister wil brede toegang tot wedstrijden garanderen
Of Canal+ verplicht zal zijn om dit decreet te volgen, is nog niet zeker. Een lopend onderzoek van de Vlaamse Media-Regulator (VRM) naar aanleiding van het besluit van DAZN om de finale van de Belgische beker exclusief via zijn app te streamen, kan wel een precedent vormen voor gelijkaardige situaties met internationale streamingplatformen. De Vlaamse minister van Media, Cieltje Van Achter (N-VA), liet intussen weten dat ze graag zou zien dat Canal+ Belgische Europese voetbalwedstrijden tegen een marktconforme prijs aanbiedt aan Vlaamse omroepen. Zo moeten ook kijkers die klassieke televisie gebruiken toegang blijven houden tot grote sportevenementen. Dat meldt Het Nieuwsblad.
Buiten België zendt Canal+ de Champions League uit in Frankrijk en is het ook actief in Franstalige Afrikaanse en Aziatische markten. Daarnaast is het aanwezig in Polen en bouwt het zijn positie in Nederland verder uit, al zonder voetbalrechten.
Onzekerheid over abonnementsprijs Canal+ in België
Hoeveel Belgische kijkers precies zullen moeten betalen voor toegang tot deze voetbalrechten is nog niet bekend. In Frankrijk kost het sportpakket van Canal+ zo’n 30 euro per maand en bevat het naast Champions League-uitzendingen ook heel wat andere sportcontent.
De vijfjarige overeenkomst tussen Canal+ en UC3 gaat in vanaf het seizoen 2027-2028. Dat partnerschap volgt op de samenwerking van de UEFA met Relevent, een Amerikaans sportmarketingbedrijf, sinds 2025, met als doel de inkomsten uit Europese voetbaluitzendingen te verhogen.
