In het kort
- Consumers United in Court heeft een collectieve rechtszaak aangespannen tegen Odido wegens nalatigheid na een datalek dat miljoenen Nederlandse burgers treft.
- Odido wordt ervan beschuldigd te veel gegevens te bewaren, deze niet goed te beveiligen en onvoldoende transparant te zijn over het lek.
- Hoewel Odido de rechtszaak erkent en spijt betuigt, wijst hun weigering om losgeld te betalen aan hackers op mogelijke zwakke plekken in hun gegevensbescherming.
Een consumentengroep heeft een collectieve rechtszaak aangespannen tegen Odido, de Nederlandse telecomprovider die eerder bekendstond als T‑Mobile Nederland, na een recent datalek waarbij de gegevens van meer dan zes miljoen Nederlandse burgers zijn gelekt. De groep, Consumers United in Court (CUIC), beschuldigt Odido van nalatigheid op verschillende fronten en eist schadevergoeding voor degenen van wie de gegevens zijn blootgesteld. Dat meldt Metronieuws.
Beschuldigingen tegen Odido
CUIC beweert dat Odido buitensporige hoeveelheden persoonsgegevens te lang heeft bewaard en deze informatie niet goed heeft beveiligd. De vereniging bekritiseert ook het gebrek aan transparantie van het bedrijf over het datalek en de onjuiste afhandeling van de meldingsplicht. CUIC-voorzitter Eliëtte Vaal stelt dat Odido de beveiliging van klantgegevens blijkbaar als een bijzaak heeft behandeld.
Eerder dit jaar hebben hackers die bekend staan als ShinyHunters de persoonlijke gegevens van ongeveer 6,2 miljoen accounts gestolen en losgeld geëist. Odido weigerde te betalen. Er lopen nog onderzoeken naar het datalek, waaronder een onderzoek door de Autoriteit Persoonsgegevens.
Over Consumers United in Court
Consumers United in Court omschrijft zichzelf als een onafhankelijke non-profitorganisatie, mede opgericht door Privacy First, een Nederlandse stichting, en None of Your Business, een Europese organisatie. Beide organisaties zetten zich actief in voor concrete maatregelen op het gebied van gegevensbescherming voor burgers, met als doel invloed uit te oefenen op wetgeving, handhaving en toezicht.
Odido erkent de collectieve rechtszaak. Een woordvoerder zei dat het bedrijf de getroffen klanten onmiddellijk heeft geïnformeerd over het datalek en waar nodig aanvullende updates heeft gegeven. De woordvoerder voegde toe dat Odido de cyberaanval betreurt en zich inzet om de nodige ondersteuning te bieden aan zijn klanten.
