USADA noemt Enhanced Games gevaarlijk voor atleten


In het kort

  • USADA veroordeelt de Enhanced Games als een gevaarlijk spektakel waarbij winst boven de veiligheid van atleten gaat.
  • Deelnemende atleten riskeren een permanente schorsing door traditionele sportbonden.
  • Organisator Aron D’Souza klaagt wereldwijde regelgevers aan omdat ze de sector zouden monopoliseren om concurrenten te intimideren.

Het Amerikaanse antidopingagentschap (USADA) heeft felle kritiek geuit op de komende Enhanced Games in Las Vegas en doet het evenement af als een “gevaarlijke clownshow”. Deze controversiële wedstrijd moedigt deelnemers aan om steroïden en hormonen te gebruiken om wereldrecords te verbreken, waardoor de standaardprotocollen van de professionele sport worden omgedraaid door dopingcontroles af te schaffen en het gebruik van prestatieverhogende middelen (PED’s) te promoten. Dat meldt Unilad.

Kritiek op streven naar ‘bovenmenselijke’ prestaties

USADA-functionarissen stellen dat het streven naar “bovenmenselijke” prestaties verwoestende gevolgen heeft. Volgens het agentschap wegen de risico’s van blijvend orgaanfalen, ernstige psychische problemen en mogelijk overlijden zwaarder dan de verleiding van enorme financiële beloningen. USADA-CEO Travis Tygart bekritiseerde de organisatoren omdat ze winst boven ethiek stellen, en suggereerde dat zo’n evenement een schadelijke boodschap uitdraagt aan jonge, ambitieuze atleten die misschien gaan geloven dat chemische prestatieverhoging nodig is voor succes. Dr. Matt Fedoruk, Chief Science Officer van USADA, verduidelijkte verder dat veel verboden middelen juist verboden zijn omdat hun schadelijke effecten vaak onomkeerbaar zijn, en typeerde het evenement als een spektakel dat is ontworpen om te shockeren in plaats van om atletische vooruitgang te bevorderen.

De financiële prikkels zijn aanzienlijk: sommige evenementen bieden tot 500.000 dollar (425.000 euro) en bonussen die oplopen tot 1 miljoen dollar (850.000 euro) voor specifieke wereldrecords. Dit heeft al bekende figuren aangetrokken, zoals Olympisch medaillewinnaar James Magnussen. Deelname aan deze spelen brengt echter zware professionele sancties met zich mee. World Aquatics heeft gedreigd elke atleet, coach of official die meedoet aan het evenement permanent te schorsen, en verklaarde dat ze de verheerlijking van verboden middelen niet zullen steunen. Ook USA Swimming heeft zijn leden gewaarschuwd dat deelname aan de spelen hun deelname aan toekomstige erkende wedstrijden volgens de regels van WADA en USADA in gevaar kan brengen.

Bedenker Enhanced Games slaat terug met megaclaim

Als reactie op deze tegenreactie heeft de bedenker van het evenement, de Australische zakenman Aron D’Souza, die beweert dat PED’s de sportcarrière juist kunnen verlengen, een rechtszaak van 800 miljoen dollar (680 miljoen euro) aangespannen. De rechtszaak is gericht tegen WADA, USA Swimming en World Aquatics, met de bewering dat deze organisaties als een monopolie opereren om atleten illegaal te intimideren.

Ondanks de openheid ten opzichte van PED’s zijn de Enhanced Games niet helemaal ongereguleerd. De wedstrijd beperkt deelnemers tot door de FDA goedgekeurde middelen en verbiedt strikt illegale drugs zoals heroïne of cocaïne. Daarnaast belooft het evenement medisch toezicht, inclusief fysiologische profilering en constante monitoring om de risico’s van een overdosis te beperken. Opvallend is dat de spelen open blijven voor ‘natuurlijke’ atleten, waardoor een directe vergelijking ontstaat tussen pure menselijke capaciteiten en chemisch versterkte prestaties.

Schrijf je hieronder in voor onze GRATIS nieuwsbrief

Voeg newsmonekey.be toe als preferred source op Google
Meer
Lees meer...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx/1.14.1