In het kort
- Bhutan en Ghana behoren tot de duurste bestemmingen voor EU-reizigers vanwege de hoge visum- en dagelijkse kosten.
- De kosten voor binnenkomst variƫren enorm in Afrika en Aziƫ, afhankelijk van waar je precies vandaan komt.
- Met het nieuwe ETIAS-systeem moeten bezoekers die vrijgesteld zijn van een visumplicht een vergoeding van 20 euro betalen om de EU binnen te komen.
Hoewel Europese paspoorten wereldwijd bekend staan om hun kracht en de mogelijkheid om zonder visum meer dan 150 landen binnen te komen, brengen bepaalde bestemmingen nog steeds flinke inreisvergoedingen in rekening voor EU-burgers. Dat meldt Euronews.
Uit een analyse van meer dan 40 internationale bestemmingen blijkt dat de prijs voor toegang enorm varieert, afhankelijk van het land.
Duurste bestemmingen
Een van de duurste opties is Ghana, met een eāvisum van 260 dollar (225 euro). Maar afhankelijk van de verblijfsduur kan Bhutan de duurste bestemming zijn. Naast een toegangsprijs van 40 dollar (34 euro) moeten bezoekers ook een dagelijkse Sustainable Development Fee van 100 dollar (86,5 euro) per persoon betalen. Andere dure bestemmingen zijn onder meer Nigeria, waar de kosten variĆ«ren van 200 tot 340 dollar (173 tot 294 euro), en Kameroen, dat 153 euro vraagt.
Opvallend is dat Japan onlangs een forse prijsstijging heeft doorgemaakt: de visumkosten zijn vervijfvoudigd tot 15.000 yen (86 euro).
Diverse prijslandschappen
Het prijslandschap voor toeristische inreis is heel divers. Veel landen, vooral in Afrika en AziĆ«, hanteren gedifferentieerde tarieven op basis van de specifieke EUālidstaat waar de reiziger vandaan komt. Terwijl sommige landen, zoals Canada en NieuwāZeeland, hun kosten laag houden, rekenen andere, zoals SaoediāArabiĆ« en NamibiĆ«, meer dan 80 euro.
Deze bedragen zijn de goedkoopste opties die via officiƫle overheidsportalen beschikbaar zijn, maar reizigers worden gewaarschuwd dat prijzen kunnen veranderen.
Aankomende EU-toegangsvereisten
Als we naar de EU zelf kijken, is de Europese Unie bezig met het opstellen van haar eigen toegangsvereisten. Het European Travel Information and Authorisation System (ETIAS) gaat naar verwachting begin volgend jaar van start, na verschillende vertragingen. Dit systeem houdt in dat burgers uit visumvrije landen, zoals de VS, Canada en het VK, 20 euro moeten betalen voor een vergunning. Die vergunning blijft drie jaar geldig of tot je paspoort verloopt, waardoor je elke zes maanden 90 dagen in 30 Europese landen mag verblijven.
