NAVO-baas Rutte waarschuwt dat vredesgesprekken met Poetin onvoorspelbaar blijven


In het kort

  • Mark Rutte waarschuwt dat het door de onduidelijke motieven van Vladimir Poetin onmogelijk is om te voorspellen wanneer vredesonderhandelingen kunnen beginnen.
  • Oekraïne vraagt dringend om meer luchtverdedigingsraketten om de dodelijke Russische raketaanvallen te stoppen.
  • Donald Trump wil diplomatieke druk inzetten om beide leiders tot een oplossing te dwingen.

Tijdens een persconferentie in Ankara voorafgaand aan de NAVO-top erkende secretaris-generaal Mark Rutte dat het onmogelijk is te voorspellen onder welke omstandigheden Vladimir Poetin tot vredesonderhandelingen zou overgaan. Rutte merkte op dat de gedachtegang van de Russische leider ondoorzichtig blijft, waardoor het voor niemand duidelijk is wat de noodzakelijke aanleiding voor diplomatie zou zijn. Dat meldt Politico.

De NAVO-baas zei dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky openstaat voor verschillende vormen van dialoog om het conflict te beëindigen. Poetin heeft volgens hem echter herhaaldelijk geweigerd om daaraan mee te werken.

Escalatie van militaire aanvallen

De veiligheidssituatie blijft onstabiel nu Oekraïne strategische aanvallen blijft uitvoeren binnen de Russische grenzen. Tegelijkertijd heeft Rusland zijn aanvallen met talloze ballistische raketten opgevoerd.

Die trend werd maandag duidelijk toen een aanval op Kiev minstens 22 doden en meer dan 90 gewonden eiste. Zelensky zei dat de stad door een tekort aan PAC-3-raketten geen van de twintig inkomende raketten kon onderscheppen. Hij vroeg internationale partners om dringende versterking van de luchtverdediging.

Rutte veroordeelt tactiek van Kremlin

In reactie op deze ontwikkelingen veroordeelde Rutte de agressie van het Kremlin en riep hij op tot brede steun voor Oekraïne. Hij bekritiseerde Poetins bereidheid om militaire verliezen te accepteren en zette vraagtekens bij de menselijke tol. Hij riep Russische burgers op om goed na te denken over een mogelijke diensttijd in het leger.

Diplomatie

Het Kremlin daarentegen liet via woordvoerder Dmitri Peskov weten de voorkeur te geven aan een diplomatieke oplossing. Peskov sprak zijn optimisme uit dat het diplomatieke team van Donald Trump de vredesinspanningen weer op gang zou brengen, en prees het standpunt van de Amerikaanse president in deze kwestie.

Rol van Trump

Trump suggereerde intussen dat een einde aan de oorlog mogelijk dichterbij is dan velen denken. Volgens hem willen zowel Poetin als Zelensky dat de gevechten stoppen. Zelensky zal naar verwachting tijdens de NAVO-top met Trump afspreken om meer luchtverdedigingscapaciteit veilig te stellen en een strategie te bedenken om de Russische president tot onderhandelen te dwingen.

Lees je graag onze defensieartikels? Ontvang elke week nog meer defensienieuws via de Defensie Insider, de gratis nieuwsbrief van Business AM. Schrijf je hier in.

Schrijf je hieronder in voor onze GRATIS Newsmonkey-nieuwsbrief

Voeg newsmonekey.be toe als preferred source op Google
Meer
Lees meer...