Vijf Iraanse voetbalsters trekken Australische asielaanvraag in


In het kort

  • Vijf leden van het Iraanse nationale vrouwenvoetbalteam zijn naar huis teruggekeerd nadat ze aanvankelijk asiel in Australië hadden aanvaard.
  • Harde druk van de Iraanse autoriteiten heeft waarschijnlijk invloed gehad op de beslissing van de speelsters om hun asielaanvraag in te trekken.
  • De complexe geopolitieke druk zorgt voor veel druk bij de speelsters.

De Iraanse nationale voetbalvrouwen zijn grotendeels teruggekeerd naar hun thuisland nadat zij eerder asielaanbiedingen van de Australische regering hadden geaccepteerd. Van de oorspronkelijke delegatie van 26 personen verblijven er momenteel nog slechts twee leden in Australië. Aanvoerder Zahra Ghanbari was de laatste speelster die haar asielverzoek introk.

Druk van Iraanse autoriteiten

Het team trok internationale aandacht tijdens de Azië Cup in Australië door te weigeren het Iraanse volkslied te zingen vóór een wedstrijd. Deze daad van verzet vond plaats tegen de achtergrond van de gewapende spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten en Israël. De protestactie leidde direct tot grote zorgen over de veiligheid van de speelsters en hun families in Iran.

Ter ondersteuning bood de Australische regering elk lid van de delegatie asiel aan, wat aanvankelijk door zes speelsters en een ondersteunend personeelslid werd aanvaard. Zahra Soltan Meshkehkar, een lid van de technische staf, was de eerste die van gedachten veranderde en Australië verliet. Volgens berichten fungeerde ze als contactpersoon tussen de Iraanse voetbalautoriteiten en de speelsters, in een poging hen te overtuigen af te zien van hun asielplannen.

Terugkeer naar huis 

Mona Hamoudi, Zahra Sarbali en Atefeh Ramezanizadeh volgden haar voorbeeld en keerden volgens het Iraanse persbureau Tasnim terug naar huis. Het bureau presenteerde de beslissing als een overwinning op de “psychologische oorlogsvoering” door buitenlandse entiteiten. Persbureau Tasnim heeft nauwe banden met de Iraanse staat.

De Australische minister van Binnenlandse Zaken Tony Burke vindt dat zijn regering alle nodige steun bood. Hij zei dat Australië weliswaar kansen kon bieden, maar geen controle had over de complexe context die de beslissingen van de speelsters beïnvloedde.

Beschuldigingen tegen Australië

Tasnim beschuldigde de Australische regering er verder van mee te werken aan een complot dat was opgezet door de president Donald Trump.

Na het vertrek van Ghanbari zijn er nog maar twee leden van de delegatie in Australië. De rest van de ploeg wacht naar verluidt vanuit een hotel in Kuala Lumpur op hun terugkeer naar huis. In totaal waren 26 Iraanse speelsters en ondersteunend personeel naar Australië gereisd voor het toernooi.

Schrijf je hieronder in voor onze GRATIS nieuwsbrief

Meer
Lees meer...