In het kort
- Bijna 30 procent van de asielzoekers in België wacht meer dan twee jaar op een beslissing over hun status.
- Personeelstekorten en enorme achterstanden in de behandeling van dossiers zorgen voor deze systematische vertragingen.
- Nieuwe overheidsfinanciering en Europese richtlijnen moeten de doorlooptijd terugbrengen tot zes maanden.
Wachttijden in Belgische asielprocedures lopen verder op
Uit recent door Het Nieuwsblad gepubliceerde gegevens blijkt dat ongeveer 30 procent van de asielzoekers in België al meer dan twee jaar wacht op een beslissing over hun status. De behandeling duurt gemiddeld meer dan zeventien maanden, wat neerkomt op ongeveer 533 dagen.
De cijfers tonen een groeiende vertraging in de juridische procedures. Opvallend is dat de gemiddelde wachttijd in 2024 al 430 dagen bedroeg, wat wijst op een verdere verslechtering.
Personeelstekorten en achterstanden in behandeling van dossiers
Matti Vandemaele van de partij Groen schrijft deze vertragingen toe aan een gebrek aan personeel bij de Commissaris-generaal voor Vluchtelingen en Staatlozen (CGVS) en de Dienst Vreemdelingenzaken (DVZ), de twee instanties die verantwoordelijk zijn voor definitieve beslissingen en eerste screenings.
Hoewel beide organisaties beweren dat hun personeelsproblemen zijn opgelost, hebben ze nog steeds moeite om een enorme achterstand van tienduizenden openstaande zaken uit januari weg te werken.
Minister investeert in snellere asielprocedures
Als reactie op deze vertragingen verklaarde Anneleen Van Bossuyt, de minister die toezicht houdt op migratie en asiel, dat de overheid geld steekt in asieldiensten. Deze investering is bedoeld om het besluitvormingsproces te versnellen, de verblijfsduur in opvangcentra te verkorten en op lange termijn geld te besparen.
Bovendien stelt het komende Europese Migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt, als richtlijn dat asielbeoordelingen idealiter binnen zes maanden afgerond moeten zijn.
