In het kort
- Het aantal ultrarijke mensen in Europa is in vijf jaar tijd met 26 procent gestegen.
- Duitsland loopt voorop op het continent als het gaat om het creëren van nieuwe miljonairs.
- Ondanks deze groei in extreme rijkdom blijven er enorme economische ongelijkheden bestaan.
Het aantal ultrarijke particulieren, ook wel UHNWIs genoemd, mensen met een vermogen van minstens 30 miljoen dollar (25,5 miljoen euro), is in heel Europa flink gestegen.
Uit gegevens van het Wealth Report 2026 van Knight Frank blijkt een stijging van 26 procent in vijf jaar tijd, waarbij het totale aantal is toegenomen van 146.525 in 2021 naar 183.953 in 2026. Deze groei betekent dat er gemiddeld elke dag ongeveer twintig Europese inwoners tot deze financiële elite toetreden.
Aanhoudende economische ongelijkheid
Ondanks deze toename in extreme rijkdom blijven er aanzienlijke economische ongelijkheden bestaan. Uit een onderzoek van de Europese Centrale Bank uit 2023 bleek een grote kloof in het nettovermogen van huishoudens binnen de eurozone; terwijl de mediaan op 123.500 euro lag, bezat het onderste vijfde deel van de bevolking slechts 2.000 euro, terwijl het bovenste vijfde deel meer dan 1 miljoen euro bezat.
Ook over de grenzen heen zie je verschillen: het gemiddelde vermogen van volwassenen varieerde in 2024 van ongeveer 30.000 euro in Turkije tot meer dan 634.000 euro in Zwitserland.
Duitsland loopt voorop in Europese vermogensgroei
Duitsland loopt in Europa voorop bij het creëren van nieuwe miljonairs: er komen dagelijks gemiddeld vijf mensen bij in de ‘30 miljoen dollar-club’. In vijf jaar tijd groeide het aantal UHNWI’s in Duitsland met 9.273 tot 38.215, waardoor het land het belangrijkste centrum voor de superrijken op het continent is geworden.
Andere landen die een gestage groei laten zien zijn onder meer Zwitserland, waar dagelijks 2,7 mensen bijkomen, en Frankrijk, waar dat er 2,1 zijn. Het Verenigd Koninkrijk en Italië hebben beide gemiddeld 1,6 nieuwe leden per dag, terwijl Spanje er 1,5 bijkrijgt en Turkije 1,1. Kleinere dagelijkse stijgingen zie je in landen als Polen, Tsjechië, Oostenrijk en Nederland.
Wereldwijde trends en koplopers
Wereldwijd blijven de Verenigde Staten de krachtigste motor achter de welvaart, met 251.352 UHNWIs in 2026 en een duizelingwekkende dagelijkse toename van bijna 37 nieuwe leden.
China volgt op de tweede plaats, met een toename van ongeveer 12,5 mensen per dag. Wereldwijd overschrijden dagelijks 89 personen de drempel van 30 miljoen dollar (25,5 miljoen euro), waardoor het totale aantal UHNWIs wereldwijd op 713.626 komt.
Historische transformatie
Liam Bailey van Knight Frank beschrijft dit tijdperk als een historische transformatie in de manier waarop rijkdom wereldwijd wordt verdeeld.
Terwijl de VS hun voorsprong behouden, krijgen opkomende economieën zoals India steeds meer invloed in het mondiale financiële landschap.
