In het kort
- De sterk dalende Europese geboortecijfers staan in schril contrast met de snelle bevolkingsgroei in Afrika.
- De massale migratie zal toenemen nu miljarden jonge Afrikanen op zoek zijn naar betere kansen.
- Europa moet het aantal geboorten onder de eigen bevolking verhogen om demografische uitsterving te voorkomen.
Tijdens een recent optreden in Goedenavond Nederland uitte demograaf Jan Latten zijn bezorgdheid over de dalende geboortecijfers in heel Europa.
Demografische machtsverschuiving
Hij stelt dat deze trend, in combinatie met een aanzienlijke bevolkingsgroei in Afrika, de mondiale dynamiek fundamenteel zal veranderen. Terwijl Europese landen te maken hebben met een natuurlijke bevolkingsafname, maken Afrikaanse landen een flinke „babyboom“ door, wat volgens Latten zal leiden tot enorme migratiedruk.
Schril statistisch contrast
Het statistische contrast is schril: terwijl het gemiddelde Nederlandse stel 1,4 kinderen heeft, ligt het gemiddelde in Afrika op 4,4. Latten waarschuwt dat deze ongelijkheid zal leiden tot een verdubbeling van de Afrikaanse bevolking, waardoor er miljarden jonge mensen bij het continent komen. Omgekeerd voorspelt hij een drastische krimp in Europa, waarbij hij suggereert dat de huidige bevolking van 500 miljoen tegen het einde van de eeuw zou kunnen dalen tot ongeveer 250 miljoen.
Toekomst van migratie en overleven
Verwijzend naar recente gebeurtenissen in Ceuta, Spanje, wees de expert op de spanningen aan de Marokkaanse grens als een voorproefje van toekomstige uitdagingen. Hij stelt dat miljarden ambitieuze jonge Afrikanen vanzelf op zoek zullen gaan naar betere kansen en naar een uitdunnend Europa zullen trekken. Volgens Latten is migratie misschien wel nodig, maar moet de prioriteit liggen bij het verhogen van de geboortecijfers onder de eigen bevolking. Hij concludeert dat als Europeanen er niet in slagen hun eigen nakomelingen te krijgen, ze het risico lopen te verdwijnen naarmate het demografische zwaartepunt verschuift naar Afrika.
