Oekraïne stemt in met tijdelijk staakt-het-vuren van 30 dagen; bal nu in het kamp van Rusland

Oekraïne en de Verenigde Staten hebben na een lange onderhandeling in Jeddah een akkoord bereikt over een tijdelijk staakt-het-vuren van dertig dagen. Dit zou een einde moeten maken aan Oekraïense aanvallen in de Zwarte Zee en langs de frontlinie. De militaire steun en inlichtingenuitwisseling van de VS worden daarbij ook hervat. Nu ligt de bal in het kamp van Rusland.

Na een bijeenkomst van meer dan acht uur in de Saoedische hoofdstad Jeddah heeft Oekraïne ingestemd met een voorstel van de Verenigde Staten voor een onmiddellijk staakt-het-vuren van dertig dagen. Dit betekent dat Oekraïense militaire operaties tijdelijk worden stopgezet, zowel aan het front als in de Zwarte Zee.

In ruil daarvoor zullen de VS hun veiligheidssteun aan Oekraïne opnieuw opstarten, net als de inlichtingenuitwisseling. Deze steun was eerder stopgezet door de Amerikaanse president Donald Trump na een publieke confrontatie met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in het Witte Huis.

Rusland moet nog instemmen

Voor het staakt-het-vuren effectief in werking treedt, moet Rusland nog groen licht geven. “De Verenigde Staten zullen aan Rusland duidelijk maken dat wederkerigheid de sleutel is tot het bereiken van vrede,” luidt de gezamenlijke verklaring van Oekraïne en de VS. President Trump liet weten dat hij spoedig met zijn Russische tegenhanger Vladimir Poetin zal spreken en hoopt op een positief antwoord.

Ook Oekraïens president Zelensky reageerde op het akkoord: “Oekraïne is bereid dit voorstel te accepteren. We zien het als een positieve stap en staan klaar om het uit te voeren. Nu is het aan de Verenigde Staten om Rusland te overtuigen hetzelfde te doen. Als Rusland instemt, treedt het staakt-het-vuren onmiddellijk in werking.”

Meer
Lees meer...