Federale regering schrapt subsidies voor sociale participatie via OCMW’s

De federale regering heeft beslist om de Participatie- en Activeringssubsidies (PAS) voor OCMW’s stop te zetten. Het gaat om een jaarlijks budget van zo’n 15,5 miljoen euro dat bedoeld was om sociale participatie te bevorderen via sportieve, culturele en technologische activiteiten.

De Participatie- en Activeringssubsidies werden in 2003 ingevoerd om mensen die hulp krijgen via het OCMW te stimuleren om maatschappelijk actief te blijven. Die steun verdwijnt nu volledig. De regering voorziet nog een overgangsbegroting van 11,8 miljoen euro voor dit jaar. Vanaf 1 januari 2026 wordt het programma definitief stopgezet.

Volgens het kabinet van minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA), bevoegd voor Maatschappelijke Integratie, valt sociale participatie niet onder de federale bevoegdheden. “De federale overheid is niet verantwoordelijk voor het bevorderen van integratie via culturele, sportieve of technologische activiteiten”, klinkt het.

“Niet in lijn met federale bevoegdheden”

De beslissing is gebaseerd op eerdere opmerkingen van de Inspectie van Financiën. Die stelde al langer dat de PAS niet in overeenstemming was met de federale verantwoordelijkheden. Van Bossuyt erkent dat de stopzetting gevolgen kan hebben voor OCMW’s. Ze benadrukt dat de huidige begrotingssituatie de keuze noodzakelijk maakt.

“Wanneer de federale overheid middelen uitgeeft aan domeinen die niet onder haar bevoegdheid vallen, verhoogt dat rechtstreeks de nationale schuldenlast”, zegt de minister.

Regio’s kunnen zelf voortzetten

Van Bossuyt benadrukt dat de maatregel geen verbod inhoudt op soortgelijke initiatieven. “Regionale of lokale overheden kunnen ervoor kiezen om dergelijke projecten verder te zetten met eigen middelen”, stelt ze. Daarmee schuift de minister de verantwoordelijkheid door naar de deelstaten en gemeenten. Zij kunnen nu zelf beslissen of ze sociale participatieprojecten blijven ondersteunen.

Meer
door Redactie
Lees meer...