In het kort
- Vroeg gebruik van sociale media hangt samen met slechtere schoolprestaties.
- Als je pas later een account aanmaakt, behoud je betere cijfers voor de belangrijkste vakken.
- Je Engelse taalvaardigheid kan juist verbeteren door digitaal contact.
Een studie gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Human Behaviour wijst op een sterk verband tussen vroeg gebruik van sociale media en dalende schoolprestaties. Op basis van gegevens uit Noord-Italië ontdekten onderzoekers dat leerlingen die al op jonge leeftijd een online profiel aanmaken, doorgaans lagere cijfers halen dan degenen die wachten met het gebruik van deze platforms. De gegevens laten zien dat hoe eerder een kind deze apps gaat gebruiken, hoe groter de negatieve invloed op zijn of haar schoolprestaties is.
Vergelijking van schoolresultaten
Het onderzoek vergeleek specifiek kinderen die tijdens hun laatste jaar op de basisschool met sociale media begonnen, met kinderen die wachtten tot hun tweede jaar op de middelbare school, rond de leeftijd van 14 jaar. Die laatste leeftijd komt overeen met de Italiaanse wettelijke normen voor het aanmaken van een account. Uit de bevindingen bleek dat vroege gebruikers een opvallende daling in prestaties lieten zien bij vakken als wiskunde en Italiaans. In sommige gevallen kwam de achterstand overeen met het missen van zes maanden onderwijs.
Uitzondering voor Engels
Interessant genoeg vond het onderzoek geen dergelijke achteruitgang in de scores voor Engels. De wetenschappers veronderstellen dat dit komt doordat een enorme hoeveelheid content op sociale media in het Engels wordt geproduceerd, wat onbedoeld de taalverwerving kan ondersteunen.
Europese regelgeving
De invloed van digitale platforms op jongeren baart in heel Europa steeds meer zorgen. In Nederland hebben sommige tieners bijvoorbeeld spijt geuit over het bestaan van deze diensten. Daarom overwegen verschillende regeringen, waaronder de Nederlandse, om de wettelijke leeftijd voor toegang tot sociale media te verhogen naar 15 of 16 jaar. Ook de Europese Unie werkt aan soortgelijke regelgeving.
